دسته
گوناگون
مامایی
پزشکی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 131808
تعداد نوشته ها : 41
تعداد نظرات : 14
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي
زنان باردار باید تا آنجا که ممکن است از مصرف داروی "والپوریت"اجتناب کنند. زیرا مصرف این دارو در حین بارداری باعث نقص های مادرزادی کشنده و کاهش توان ادراکی نوزادان می شود.
به گزارش گروه ترجمه سلامت نیوز،علی رقم نگرانی های اخیر پیرامون بدشکلی کشنده نوزادان که ناشی از مصرف داروی ضد صرع والپوریت می باشد می توان انتظار داشت که با رعایت احتیاط لازم و علی رقم ابتلا به این بیماری ، دوران بارداری بی خطری را پشت سر گذاشت. 
 با این حال مراقبت های ویژه از زنان در این دوران می تواند امید بخش باشد. شایعات زیادی در مورد صرع و حاملگی وجود دارد  و حتی بعضی پزشکان به زنان مبتلا به این عارضه توصیه نمی کنند که حامله شوند. زنانی که مبتلا به صرع هستند و در عین حال قصد بارداری دارند باید قبل از هر اقدام به پزشک اطلاع دهند تا برنامه ای محتاتانه برای آنها ترتیب داده شود . برای مثال زنانی که حداقل 9 ماه قبل از بارداری دچار حمله صرع نشده اند انتظار دارند که طی این دوران نیز چنین مصونیتی حاصل شود. با توجه به این مسئله لازم است که در طی دوران بارداری به طور مرتب سطح داروی ضد صرع موجود در خون برآورد شود زیرا حاملگی باعث کاهش سطح داروی ضد حمله در خون می شود. وضعیت ایده ال این است که در طی دوران بارداری تنها یک داروی ضد صرع مصرف شود و دوز آن بسیار ضعیف باشد. به طور کلی اجتناب از بعضی داروهای ضد صرع مثل والپوریت ، فنیتوین و فنوباربیتال در دوران بارداری لازم است اما مسئله این است که در مورد بعضی خانم ها ابتلا به صرع استفاده از این داروها حتی در دوران بارداری اجتناب ناپذیر می باشد. زیرا حملات صرع برای مادر و کودک خطرناک است.

مطالعات انجام شده ثابت کرده است که داروی والپوریت بر قدرت بینش و درک کودکان تاثیر سوء دارد . با توجه به این حقیقت پیشنهاد شده که این دارو اولین درمان زنان مبتلا به صرع در دوران زایایی نباشد. زیرا بسیاری از بارداری ها برنامه ریزی نشده و اتفاقی است. همچنین توصیه شده است که زنان مبتلا به صرع هر روز 400 واحد بین المللی اسید فولیک مصرف نمایند تا از نقص های مادرزادی پیشگیری شود. زنان مبتلا به صرع که تصمیم دارند بچه دار شوند قبل از هر نوع اقدام باید با پزشکی متخصص در زمینه بارداری و صرع مشورت نمایند و تا آنجا که امکان دارد مصرف داروها را قطع نموده و یا لااقل کم کنند و اقدام به مصرف اسید فولیک نمایند.

دسته ها :
چهارشنبه سیم 2 1388
X