دسته
گوناگون
مامایی
پزشکی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 148892
تعداد نوشته ها : 41
تعداد نظرات : 15
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي
هرچند تأثیر تغذیه مادر بر روی سلامت جنین از پیش ثابت شده بود اما مطالعات جدید اخبار تازه‌تری را در این زمینه در اختیار محققان قرار داده است. تحقیقات نشان می‌دهد که مواد مصرفی در صبحانه می‌تواند حتی بر روی جنسیت جنین نیز تأثیر بگذارد. همه ما می‌دانیم که صبحانه یکی از مهم‌ترین وعده‌های غذایی در روز است،اما به تازگی دانشمندان در حال مطالعه تأثیر مواد غذایی مصرف شده در این وعده غذایی بر روی جنسیت جنین هستند.
به گزارش
 خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از  (healthnews.com) ،  نتایج مطالعاتی که اخیراً بر روی زنان باردار صورت گرفته نشان می‌دهد زنانی که در صبحانه از رژیم‌های غذایی محتوی غلات استفاده می‌کنند فرزندان پسر بیشتری به دنیا می‌آورند، در مقابل نوزادان زنانی که صبحانه نمی‌خورند بیشتر دختر هستند. همچنین این تحقیقات نشان داد که مادرانی که در طول روز بیش از حد معمول مواد غذایی کالری‌دار می‌خورند نوزاد پسر به دنیا می‌آوردند. پیش از شروع این تحقیقات، تأثیر تغذیه مادر در جنسیت نوزاد قبل از نخستین ماه‌های بارداری اثبات شده بود اما با این حال دانشمندان متذکر شده‌اند که نحوه انتخاب تعیین جنسیت نوزاد انسان همانند حیوانات است. در این میان گونه‌های ماده حیوانات مختلف که از وضع تغذیه بهتری برخورداند، نر و آن دسته که مواد غذایی کافی در محیطشان نبود ماده به دنیا می‌آورند. دکتر فیونا متیوز محقق این پروژه درباره فواید نتایج این تحقیقات می‌گوید: «به جز اطلاع از جنسیت نوزاد این تحقیقات به ما کمک کرده است تا علت کاهش ظریف جمعیت نوزادان پسر در کشورهای صنعتی مانند ایالات متحده آمریکا را درک کنیم».
متیوز در ادامه می‌گوید: «کسی منکر اپیدمی چاقی در این کشورها نیست اما رژیم‌های غذایی نیز بسیار متداول شده و عادات غذایی نامناسب و غیر پایدار در میان مادران جوان بسیار رواج یافته است. به همین دلیل هر روزه افراد بیشتری از خوردن صبحانه انصراف می‌دهند. داده‌های به‌دست آمده نشان می‌‌دهد که هر چند رعایت این موارد نقش کوچکی را بر عهده دارد اما تأثیر قابل توجهی در کاهش جمعیت مردان دارد.در این تحقیقات
۷۴۰ زن انگلیسی که اولین بارداری خود را پشت سر می‌گذارند و آگاهی‌ای از جنسیت جنین خود ندارند مورد بررسی قرار گرفتند. هیچکدام از این زنان بیماری خاصی نداشته، چاق نبوده و همگی از نژاد سفید پوست هند و اروپا بودند. به این مادران رژیم غذایی کامل اما آزادانه طی مرحله اول تست بارداری و در طول این دوران داده شده بود.
همچنین از آنها خواسته شده بود تا یک هفته مانده به ماه چهارم بارداری لیست کامل و جامعی از تمام وعده‌های غذایی روزانه شان تهیه کنند و تمام عادات غذائیشان را در یک سال قبل از آغاز بارداری به یاد بیاورند. بعد از جمع‌آوری داده‌ها محققان متوجه شدند زنانی که پیش از شروع ماه‌های نخستین بارداری رژیم غذایی پر کالری‌ای مصرف می‌کردند نوزاد پسر به دنیا می‌آوردند.
۵۶ درصد از پسران متولد شده در مقابل ۴۵ درصد زنانی قرار می‌گیرند که کالری کمتری پیش از بارداری مصرف کرده‌اند. دکتر متیوز در این باره می‌گوید: «۵۹ درصد از مادرانی که در گزارشات خود از مصرف وعده‌های حاوی غلات استفاده می‌کنند، پسر به دنیا می‌آورند که در مقابل ۴۳ درصد از زنانی قرار داده‌اند که گفته‌اند اصلاً یا به ندرت صبحانه نمی‌خورند».در کنار رژیم‌های پرکالری قبل از آغاز بارداری، داشتن رژیم‌های متنوع و با کیفیت بالا که شامل انواع مواد مغذی مانند پتاسیم‌هاست، احتمال به دنیا آوردن نوزاد پسر افزایش می‌یابد.
البته به گفته متیوز هنوز مشخص نیست که تفاوت جنسیت به کدام دسته از مواد غذایی مواد معدنی یا کالری‌ها بستگی دارد. متیوز می‌گوید: «مادران نوزادان پسر که
۳۰۰ میلی‌گرم بیشتر پتاسیم مصرف می‌کنند و ۱۸۰ واحد کالری در روز بیش از مادران نوزادان دختر مصرف می‌کنند. این میزان کالری و پتاسیم معادل خوردن یک موز کامل است.سوال اینجا است که آیا مادرانی که خواهان نوزادان دختر هستند باید وعده کامل و تأثیرگذاری مانند صبحانه را کنار بگذارند تا میزان کالری مصرفیشان را کنترل کنند.
الیسا زید سخنگوی انجمن رژیم غذایی ایالات متحده در پاسخ به این سوال می‌گوید: «مطلقا نه. مواد غذایی صبحانه به‌ویژه غلات بهترین منبع برای تأمین منابعی مانند فولیک اسید هستند که این مواد معدنی برای ماه‌های نخست بارداری ضروری هستند و مانع از عوارض بارداری می‌شوند. تمام غلات مصرفی در صبحانه شامل فولیک اسید هستند و پرتقال نیز دارای این ماده معدنی هست که اگر از صبحانه حذف شوند تأمین فولیک اسید بدن با مشکل مواجه می‌شود». زید همچنین در توضیح بهترین رژیم غذایی قبل از بارداری می‌گوید: «داشتن یک رژیم غذایی متعادل قبل از حاملگی و در دوران بارداری یکی از بهترین کارهایی است که زنان می‌توانند برای صحت از اطمینان بارداری سالم و ایمن داشته باشند. داشتن این رژیم به معنای خوردن منظم و آزادانه وعده‌های غذا، مصرف سبزیجات و میوه‌های تازه به مقدار زیاد ،مواد غذایی سرشار از فولیک اسید مانند برنج در کنارمواد مغذی است. همچنین زنان باردار باید از خوردن نوشیدنی‌های الکلی پرهیز نمایند».
  
چهارشنبه بیست و ششم 1 1388
X