دسته
گوناگون
مامایی
پزشکی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 148874
تعداد نوشته ها : 41
تعداد نظرات : 15
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، به گفته متخصصان؛ وقتی سرطان سینه در هنگام بارداری بروز می‌کند تشخیص و درمان آن اغلب به تاخیر می‌افتد در نتیجه نجات جان زن باردار مبتلا به سرطان در بلند مدت تحت تاثیر این امر قرار می‌گیرد و درمان را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

این پژوهش از سوی محققان مرکز سرطان آندرسون در دانشگاه تگزاس صورت گرفته است.

دکتر جورج پرکینز در گفت وگویی با خبرگزاری رویترز در این رابطه اظهار داشت: سرطان سینه توام با بارداری شایع‌ترین سرطانی است که اغلب با دوران حاملگی به طور همزمان بروز می‌کند اما معمولا از سوی پزشکان متخصص کمتر تشخیص داده می‌شود.

وی خاطرنشان ساخت: علاوه بر این بارداری می‌تواند علائم سهم سرطان سینه را بپوشاند و این تاثیر تشخیص سرطان را دشوارتر می‌سازد.

دکتر پرکینز به همراه تیم پژوهشی خود تمام موارد ابتلا به سرطان توام با بارداری را که بین سالهای 1973 تا 2006 به انستیتو آنها مراجعه کرده و تحت درمان قرار گرفته بودند، شناسایی کرده و مورد مطالعه قرار دادند.

بر اساس این تحقیقات، در 51 مورد ابتلا به سرطان سینه در طول بارداری رخ داد در حالی که در 53 مورد ظرف یک سال پس از بارداری‌ این سرطان بروز کرد.

نتایج بررسی‌ها نشان داد: در زنانی که سرطان سینه با بارداری توام می‌شود تومورهای سرطانی پیشرفته‌تر از زنانی است که باردار نبوده‌اند و این امر به علت تشخیص دیرهنگام سرطان رخ می‌دهد.

بر اساس گزارشی که در مجله پزشکی سرطان به چاپ رسیده، در میان 51 زنی که در حین بارداری به سرطان دچار شدند 25 نفر تا پس از وضع حمل هیچ نوع درمانی دریافت نکردند این واقعیت موجب پیشرفت سرطان و مشکل در درمان آن می‌شود.

دسته ها : سرطان سینه
شنبه نهم 3 1388
تحقیقات اخیر دانشمندان نشان می‌دهد که آمپول ضد باروری برای مردان می‌تواند به اندازه قرص ضد بارداری زنان موثر باشد. به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا منطقه خوزستان، دانشمندان معتقدند که مردها می‌توانند از طریق تزریق ماهانه آمپول حاوی هورمون تستوسترون که به طور موقت جلوی تولید اسپرم را می‌گیرد، مانع از باروی شوند. آنها می‌گویند: این روش می‌تواند کنترل باروری را متحول کند. در آزمایش‌هایی که در چین انجام شد روهی متشکل از مردان  ۲۰ تا ۴۵ ساله که دو سال پیش از آغاز این آزمایش، دست کم یک فرزند داشته اند و نیز تمامی آنها دارای همسران سالم ۱۸ تا ۳۸ ساله بودند که هیچ مشکل باروری نداشتندمورد بررسی قرار رفتند این آزمایش بزرگترین مطالعه در زمینه پیشگیری از بارداری در مردان با تستوسترون است که تاکنون انجام شده است.تنها یک مرد از 100 مردی که داوطلب شده بودند، توانست بچه‌دار شود. شش ماه بعد از پایان تزریق آمپول میزان تولید اسپرم این مردها به اندازه طبیعی برگشت. محققان چینی برای اجرای این آزمایش به مردان ۵۰۰ میلیگرم تستوسترون آندکانویت TU در روغن دانه چای دادند. چین به خاطر جمعیت زیاد خود، سرمایه گذاریهای گسترده ای بر روی فناروی های تولید مثل کرده است.این تزریق ها منجر به کاهش دو ماده شیمیایی تنظیم کننده در مغز یعنی هورمون های FSH و LH شد که این هورمون ها نیز به نوبه خود روال تولید اسپرم را مختل کردند.یک تا دو درصد زنان با وجود مصرف قرص باردار می شوند، اما موفقیت این تزریق با تاثیر قرص و یا تزریق های ضد بارداری در زنان برابری می کند.
 وقتی که قرص پیشگیری از بارداری در دهه
۱۹۶۰ معرفی شد انقلابی در عرصه تنظیم خانواده برپا کرد، اما از سوی دیگر مسوولیت را بر دوش زنان نهاد. این موضوع برای بسیاری از زنان که می‌خواهند مردها مسؤولیت بیشتری در قبال جلوگیری از بارداری متحمل شوند، خبر خوبی است. اما دانشمندان می‌گویند آزمایش‌های بیشتری لازم است تا از ایمنی این آمپول‌ها اطمینان حاصل کنند.
تلاش‌های پیشین برای تولید وسیله‌ای برای جلوگیری از بارداری برای مردان با مشکلات زیادی مواجه شده است. تاکنون وسایل و یا داروهایی که برای جلوگیری از باروی مردها تولید شده یا عوارض جانبی داشته‌اند و یا قابل اطمینان نبوده‌اند. با آن که آمپول تستوسترون عوارض جانبی جدی نداشته تقریبا یک سوم از 1045 مردی که در طول دو سال و نیم گذشته در این آزمایش شرکت کردند، دوره تعیین شده برای انجام آزمایش را به طور کامل طی نکردند. دکتر یی کن جو از سازمان ملی پژوهش برای تشکیل خانواده در پکن، می‌گوید: تحقیقات ما نشان می‌دهد تزریق آمپول هورمون می‌تواند به طور بالقوه شیوه‌ای جدید و عملی برای جلوگیری از باروری شود. وی اضافه کرد: اگر آزمایش‌های بعدی موفقیت‌آمیز انجام شود، تا پنج سال دیگر این آمپول‌ها در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.دانشمندان ادعا می کنند که این شیوه هیچ یک از عوارض جانبی عادی را ندارد و فرایند آن برگشت پذیر است و شش ماه پس از توقف این تزریق میزان اسپرم مردان به میزان طبیعی خود باز می گردد. به گفته دکتر گو آزمایش های بیشتری برای بررسی میزان ایمنی تزریق تستوسترون لازم است 

 

یافته‌های دانش ‌آموخته رشته مامایی در دانشکده پزشکی دانشگاه تربیت مدرس نشان داد که تیبولون اثرات مفیدی بر مارکرها و دانسیته استخوان دارد و مانع از پوکی استخوان در زنان یائسه می‌شود.  به گزارش سرویس دانشگاه برنا، زینب حیدری دانش آموخته دانشکده پزشکی دانشگاه تربیت مدرس در پایان‌نامه خود در مقطع کارشناسی ارشد عنوان کرده است: یائسگی یکی از مراحل طبیعی زندگی زنان است که با مشکلات عدیده‌ای همراه بوده و پوکی استخوان از شایع‌ترین مشکلاتی است که سلامتی زنان را در آینده با خطر مواجه می‌کند.  وی در پایان‌نامه خود تصریح کرده است: هدف از این پژوهش که با عنوان بررسی مقایسه‌ای اثر تیبولون و HRT بر دانسیته استخوان و معیارهای بیوشیمیایی بازگردش استخوان در زنان یائسه است بررسی مقایسه‌ای اثر داروی تیبولون و هورمون‌درمانی کلاسیک بر بهبود علائم یائسگی ارایه می‌شود.  حیدری عنوان کرده است: در این مطالعه 129 نفر در سه گروه تحت درمان با 1- تیبولون به همراه کلسیم دی 2- استروژن کنژوکه و مدروکسی پروژسترون استات به همراه کلسیم دی و 3- کلسیم دی به تنهایی قرار گرفتند در ابتدای تحقیق و بعد از شش ماه درمان فاکتورهای بیوشیمیایی باز گردش استخوان اندازه‌گیری شد. همچنین فاکتورهای سنجش تراکم استخوان مهره‌های کمری و گردن فمور درابتدا و بعد از 9 ماه درمان اندازه‌گیری شد.  دانش آموخته دانشکده پزشکی دانشگاه تربیت مدرس در ادامه پژوهش خود آورده است: در مقایسه بین گروهی، مقایسه میانگین تغییرات فاکتورهای سنجش تراکم استخوان مهره‌های مری و گردن فمور و فاکتورهای بیوشیمیایی بازگردش استخوان بین گروه درمان شده با تیبولون و HRT با گروه کنترل در مرحله قبل و بعد از درمان از نظر آماری معنادار است. از نظر مقایسه میانگین تغییرات فاکتورهای سنجش تراکم استخوان مهره‌های کمری و گردن فمور و فاکتورهای بیوشیمیایی باز گردش استخوان بین گروه درمان شده با تیبولون و HRT در مرحله قبل و بعد از درمان تفاوت معناداری وجود ندارد. در پایان این پژوهش ثابت شده است: در مقایسه عوارض بین سه گروه درمانی خونریزی، لکه بینی و حساسیت سینه در گروه تیبولون و کلسیم دی به طور معناداری کمتر از گروه HRT است. زنان درمان شده با تیبولون و کلسیم دی از مصرف این داروها نسبت به HRT به طور معنی‌داری رضایت‌مندی بیشتری دارند و تمایل بیشتری برای مصرف این داروها در آینده مشاهده می‌شود.

دسته ها :
پنج شنبه هفتم 3 1388

ختنه نه تنها مانع از ابتلا به ویروس ایدز و سایر ویروس های منتقلها می شود، بلکه احتمال سرطان رحم را در زنان کاهش می دهد .
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز  ، مردانی که ختنه شده اند کمتر دچار ویروس پاپیولما انسانی(HPV)، می شوند،گفته می شود که این ویروس مهمترین عامل ابتلا به سرطان رحم و زگیل واژنی است.طبق آمار در حال حاضر در جهان ۳۳ میلیون نفر به ویروس ایدز مبتلا می شوند که نه درمانی دارد و نه واکسنی برای پیشگیری از آن ساخته شده است. ویروس HPV یکی از رایج ترین نوع عفونت است که منتقل می شود و باعث سرطان رحم می شود. سالانه در جهان ۳۰۰ هزار زن در اثر سرطان رحم می میرند.چنین یافته ای ثابت می کند که انجام ختنه پسران در مناطقی از جهان که ویروس ایدز و سایر ویروس ها از جمله HPV  در آن به سرعت در حال پخش شدن است، چه قدر حائز اهمیت است و نیاز به توجه اکید دارد.

دسته ها :
سه شنبه پنجم 3 1388
با اثبات ارتباط بین بیماری‌های لثه و احتمال بروز دیابت بارداری، , انجام معاینه دندانپزشکی زنان در دوران قبل و حین بارداری ضروری است.

پژوهشگران آمریکایی با تاکید بر نقش و اهمیت سلامت دهان و دندان در تولد نوزاد سالم، انجام معاینه دندانپزشکی را قبل و حین دوران بارداری برای زنان توصیه کردند.
به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا - منطقه خراسان، محققان دانشگاه نیویورک در مقاله‌ای که در شماره چهارم آوریل مجله Journal of Dental Research منتشر شد، نتایج مطالعه جدید خود بر روی 190 زن اهل سریلانکا در زمینه ارتباط بین سلامت دهان و دندان و احتمال بروز دیابت حاملگی را ارائه کردند.
بنا بر اعلام این پژوهشگران، در حدود یک سوم از این زنان، خونریزی‌های لثه رخ داد که به عنوان یکی از مهمترین نشانه‌های بیماری‌های لثه شناخته می‌شود. بررسی‌های بیشتر حاکی از افزایش معنی‌دار میزان قندخون در این بیماران بود که از نظر افزایش احتمال ابتلا به دیابت حاملگی و در نتیجه افزایش خطر بروز زایمان زودرس دارای اهمیت می‌باشد.
آن‌ها با تاکید بر نقش و اهمیت رعایت کامل بهداشت دهان و دندان در مادران باردار، درمان بیمارهای لثه در دوران بارداری را بدون خطر و موثر دانسته و انجام آن را به زنان توصیه کرده‌اند. 
دسته ها :
دوشنبه چهارم 3 1388
X