دسته
گوناگون
مامایی
پزشکی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 148868
تعداد نوشته ها : 41
تعداد نظرات : 15
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي
زنان باردار باید تا آنجا که ممکن است از مصرف داروی "والپوریت"اجتناب کنند. زیرا مصرف این دارو در حین بارداری باعث نقص های مادرزادی کشنده و کاهش توان ادراکی نوزادان می شود.
به گزارش گروه ترجمه سلامت نیوز،علی رقم نگرانی های اخیر پیرامون بدشکلی کشنده نوزادان که ناشی از مصرف داروی ضد صرع والپوریت می باشد می توان انتظار داشت که با رعایت احتیاط لازم و علی رقم ابتلا به این بیماری ، دوران بارداری بی خطری را پشت سر گذاشت. 
 با این حال مراقبت های ویژه از زنان در این دوران می تواند امید بخش باشد. شایعات زیادی در مورد صرع و حاملگی وجود دارد  و حتی بعضی پزشکان به زنان مبتلا به این عارضه توصیه نمی کنند که حامله شوند. زنانی که مبتلا به صرع هستند و در عین حال قصد بارداری دارند باید قبل از هر اقدام به پزشک اطلاع دهند تا برنامه ای محتاتانه برای آنها ترتیب داده شود . برای مثال زنانی که حداقل 9 ماه قبل از بارداری دچار حمله صرع نشده اند انتظار دارند که طی این دوران نیز چنین مصونیتی حاصل شود. با توجه به این مسئله لازم است که در طی دوران بارداری به طور مرتب سطح داروی ضد صرع موجود در خون برآورد شود زیرا حاملگی باعث کاهش سطح داروی ضد حمله در خون می شود. وضعیت ایده ال این است که در طی دوران بارداری تنها یک داروی ضد صرع مصرف شود و دوز آن بسیار ضعیف باشد. به طور کلی اجتناب از بعضی داروهای ضد صرع مثل والپوریت ، فنیتوین و فنوباربیتال در دوران بارداری لازم است اما مسئله این است که در مورد بعضی خانم ها ابتلا به صرع استفاده از این داروها حتی در دوران بارداری اجتناب ناپذیر می باشد. زیرا حملات صرع برای مادر و کودک خطرناک است.

مطالعات انجام شده ثابت کرده است که داروی والپوریت بر قدرت بینش و درک کودکان تاثیر سوء دارد . با توجه به این حقیقت پیشنهاد شده که این دارو اولین درمان زنان مبتلا به صرع در دوران زایایی نباشد. زیرا بسیاری از بارداری ها برنامه ریزی نشده و اتفاقی است. همچنین توصیه شده است که زنان مبتلا به صرع هر روز 400 واحد بین المللی اسید فولیک مصرف نمایند تا از نقص های مادرزادی پیشگیری شود. زنان مبتلا به صرع که تصمیم دارند بچه دار شوند قبل از هر نوع اقدام باید با پزشکی متخصص در زمینه بارداری و صرع مشورت نمایند و تا آنجا که امکان دارد مصرف داروها را قطع نموده و یا لااقل کم کنند و اقدام به مصرف اسید فولیک نمایند.
دسته ها :
چهارشنبه سیم 2 1388

زنان شیرده کمتر از سایرین به روماتیسم مفصلی دچار می شوند.
 
به گزارش ایسنا، طبق پژوهشی که در دانشگاه هاروارد انجام گرفت، نشان داد که شیوع روماتیسم مفصلی در زنان شیرده نسبت به زنان دیگر کمتر است.
طی این بررسی مشخص شد: زنانی که در طول عمرشان بین یک یا دو سال به فرزندشان شیر داده‌اند تا 30 درصد کمتر از سایرین به روماتیسم مفصلی مبتلا می‌شوند و این درصد با افزایش مدت شیردهی حتی به 50 درصد نیز می‌رسد.
نتایج این پژوهش در کنار کاهش خطر سرطان تخمدان و پستان، ارزش شیردهی را برای مادران افزایش می‌دهد.
گفتنی است، نامنظم بودن سیکل‌های قاعدگی و شروع زودرس آنها (در حوالی 10 سالگی) نیز با افزایش شیوع روماتیسم مفصلی ارتباط دارد

سه شنبه بیست و نهم 2 1388
دانشمندان بریتانیایی می گویند شواهدی به دست آورده اند که نشان می دهد بین وزن نوزادان دختر در زمان تولد و احتمال ابتلای آنها به سرطان  سینه  در بزرگسالی ارتباط وجود دارد.به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از بی بی سی ،  براساس این تئوری که به دهه ۱۹۹۰ میلادی برمی گردد، نوزادان دختر چنانچه به هنگام تولد، از نظر وزن و قد بزرگ باشند، خطر ابتلا به سرطان سینه در آنها در سنین بزرگسالی به نسبت نوزادان دختری که از نظر جثه کوچکتر هستند، بیشتر است.اما تاکنون شواهد به دست آمده یکدست نبوده اند.در تازه ترین تحقیقات انجام شده در این باره، گروهی از پژوهشگران دانشکده بهداشت و پزشکی حاره ای در لندن به امید دستیابی به نتایجی بیشتر، به تحلیل و بررسی مجدد اطلاعاتی که ظرف سی سال گذشته دراین باره بدست آمد، پرداختند.محققان دریافته اند که در مطالعات انجام شده بر روی اطلاعات بدست آمده درباره جثه نوزادان به هنگام تولد، هماهنگی کاملا واضحی در این باره دیده می شود. این اطلاعات معمولا به هنگام تولد توسط دکتر و یا ماما به ثبت می رسد.هر نیم کیلو اضافه وزن به هنگام تولد در نوزادان دختر، به میزان هفت درصد خطر ابتلا به سرطان سینه را در این نوزادن در سنین بزرگسالی افزایش می دهد.به نظر می رسد وزن و اندازه سر کودک به هنگام تولد، شاخص های مورد نظر در این تحقیقات بوده، هر چند که به نظر می رسد قد نوزاد به هنگام تولد، عاملی مهم تر برای پیش بینی میزان خطر در این باره باشد. اما، چرا نوزادانی که به هنگام تولد قد بلند تر هستند بیشتر مستعد ابتلا به سرطان سینه هستند. خوب این موضوع هنوز مشخص نیست.براساس یک تئوری که در این باره وجود دارد، نوزادی که از نظر اندازه بزرگتر است احتمالا در رحم مادر در معرض استروژن بیشتری قرار دارد. اما تحقیقات بیشتری نیاز است تا بتوان ارتباطی را که در این باره وجود دارد، مشخص کرد.اطلاعاتی که در تحقیقات اخیر مورد تحلیل و بررسی مجدد قرار گرفت، مربوط به ششصد هزار زن می شود که از این عده تنها حدود ۲۲ هزار نفر به سرطان سینه مبتلا بودند
دوشنبه بیست و هشتم 2 1388
دانشمندان خبر از کشف داروی تازه‌ای دادند که می‌تواند جایگزین داروهای ضد حاملگی امروزی شود. دانشمندان دانشگاه کمبریج مولکولی را کشف کردند که به جایگزینی جنین در رحم مادر کمک می‌کند. آنها می‌گویند داروهای مسدودکننده این مولکول می‌تواند بدون هیچ اختلال هورمونی و هیچ عارضه جانبی جایگزین داروی ضد حاملگی امروزی شود. به گزارش پایگاه اینترنتی بی‌بی‌سی نیوز ، دانشمندان نشان دادند مولکول "‪ "STAT3به عنوان یک واسطه شیمیایی نقش کلیدی برای جایگزینی جنین در رحم دارد. بدون این واسطه شیمیایی جنین نمی‌تواند به دیواره رحم بچسبد و حاملگی غیر ممکن می‌شود.  
این واسطه شیمیایی در ایجاد توده‌های سرطانی و بیماری قند خون هم نقش کلیدی دارد. مصرف قرص‌های ضد بارداری با عوارض جانبی مانند سرطان سینه، فشار خون، تشکیل لخته همراه است هرچند خطر ابتلا به سرطان تخمدان و رحم با مصرف این قرص‌ها کم می‌شود. یک ترکیب تجربی که برای مهار اثر این مولکول در دست ساخت است می‌تواند به عنوان داروی ضد حاملگی استفاده شود. این داروها می‌توانند از لانه‌گزینی جنین در رحم پیشگیری کنند. به نظر می‌رسد فقدان این واسطه شیمیایی می‌تواند توجیه‌کننده نوع ویژه‌ای از ناباروری در زنان باشد.  
داروهای امروزی ضد حاملگی با عوارض جانبی بسیاری همراه است. استفاده از دارویی که بدون ایجاد هیچ اختلال مخاطره ساز هورمونی فقط باروری را مختل کند به مراتب بر داروهای ضد بارداری امروزی ترجیح دارد. این محققان از طرف سازمان بهداشت جهانی تحت برنامه‌ای با عنوان کشف روش‌های جدید و پیشرفته درمانی برای جلوگیری از حاملگی حمایت می‌شوند. جزییات این مطالعه در گزارش "آکادمی ملی علوم" آمریکا منتشر شده است
دوشنبه بیست و هشتم 2 1388

براساس یافته‌های پژوهشگران ایرانی مصرف کپسول زنجبیل در کاهش شدت قاعدگی دردناک مؤثر است .
یکی از شایع‌ترین اختلالات ژنیکولوژی، دیسمنوره یا قاعدگی دردناک است، به طوری که حدود 50 تا 70 درصدزنان به آن مبتلا هستند. همچنین دیسمنوره شدید تقریباً باعث از دست رفتن 600 میلیونساعت کاری سالانه و یک تا دو روز غیبت ماهانه می‌شود.  به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)علوم پزشکی تهران، زنجبیل سابقه‌ای طولانی در طب دارد و بیش از 2500 سال است که از آن به عنوان ماده ضد التهاب برای بیماری‌های اسکلتی و عضلانی در طب چین استفاده می‌شود.  جینجرول‌ها یکی از مواد تشکیل دهندهزنجبیل، خاصیت ضد درد، آرامبخش، ضد تب و ضد باکتری در حیوانات دارند.  نتایج حاصل از پژوهش‌های دکتر گیتی ازگلیبه همراه همکارانش نشان می دهد که زنجبیل مثل دو داروی مفنامیک اسید و پروفن درکاهش درد دیسمنوره موثر است؛ اما مصرف زنجبیل ماننده دو داروی نام برده عوارض جانبی ندارد.  زنجبیل در درمان سوء هاضمه، نفخ، کولیک،درد شکم، استفراغ، اسهال، اسپاسم و دیگر اختلالات عضلات صاف، سرماخوردگی، آنفلونزاو به عنوان ضد التهاب در رماتیسم استفاده می شود.  گفتنی است علت دیسمنوره اولیه، تولید زیاد پروستاگلاندین (PG) در آندومتر است. شایع ترین عارضه جانبی داروهای مهار کننده تولید پروستاگلاندین ها ناراحتی های گوارشی خفیف به صورت تهوع، سوء هاضمه و استفراغ است.  همچنین عوارض دیگر شامل اختلالات کلیوی،زخم معده، سرگیجه، وزوز گوش، سردرد، بی خوابی، واکنش های حساسیتی، عوارض خونی وکبدی است.   

دسته ها : دیسمنوره
يکشنبه بیست و هفتم 2 1388

  متخصصان توصیه می‌کنند؛ زنانی که زمان زایمان و ماه‌های آخر بارداری آنها با فصل زمستان مصادف می‌شود اگر در سه ماه آخر در محیطی با لامپ‌های آفتابی زندگی کنند، خطر ابتلا به پوکی استخوان در کودک آنها در دوران بزرگسالی کاهش پیدا می‌کند.
به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، این تحقیقات نشان داد: احتمال ابتلا به پوکی استخوان و تحلیل رفتن استخوان‌ها در کودکانی که سه ماه آخر بارداری‌ مادرشان با فصل تابستان مصادف شده بود، در سنین بزرگسالی کاهش پیدا می‌کند.
وقتی مادران در ماه‌های آخر بارداری در معرض نور خورشید قرار داشته باشند، بدن نوزادان ویتامین «
D» بیشتری دریافت کرده که در نتیجه باعث شکل‌گیری استخوان‌های محکم‌تر و قوی‌تر در نوزادان می‌شود.

در مورد مادرانی که سه ماهه آخر بارداری آنها با فصل زمستان مصادف می‌شود، راه‌کار متخصصان این است که آنها در محیط‌هایی با لامپ‌های خورشیدی زندگی کنند.
پوکی استخوان یا استئوپروز، عبارت از حالتی است که در اثر تخریب بافت استخوانی، توده‏ استخوانی کاهش یافته و سرانجام به شکستگی استخوان منجر می‏شود. در این حالت تعداد و اندازه‏ تیغه‏های استخوانی بافت استخوانی کاهش می‏یابد.
در زنان پوکی استخوان چهار برابر مردان دیده می‏شود. در سال‌های بعد از یائسگی، مخصوصاً در سالهای اول، معمولاً قدرت استخوان با سرعت زیادی کاهش می‏یابد. سپس این سرعت کم می‏شود ولی روند پوکی استخوان ادامه می‏یابد.

جزئیات این تحقیق در انجمن انگلیسی روماتولوژی ارائه شده است.

یک بررسی جدید نشان می‌دهد که آلودگی هوا ممکن است رشد طبیعی جنین در حال نمو را کند نماید.
 به گزارش هلث‌دی‌نیوز پژوهشگران در این تحقیق به بررسی داده‌های مربوط به ۳۳۶۰۰۰ تولد در نیوجرسی آمریکا در فواصل سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۳ و میزان آلودگی‌ هوای روزانه ثبت‌شده در سراسر این ایالت در همین فاصله زمانی پرداختند. مقادیر ثبت‌شده آلودگی از ایستگاه‌های سنجش که در حدود ۱۰ کیلومتری خانه‌های مادران قرار داشتند، مورد استفاده قرار گرفت تا میزان میانگین آلودگی‌ هوا در طول بارداری این مادران محاسبه شود. این بررسی نشان داد که خطر تولد نوزاد با وزن کم با طور قابل‌توجهی با افزایش هر ۴ میکروگرم در متر مکعب ذرات معلق در هوا در حین سه‌ ماهه‌های اول و سوم بارداری افرایش می‌یابد. هر ۱۰ قسمت در میلیارد افزایش قرار گیری در معرض اکسید نیتروژن نیز با افزایش بسیاری در خطر تولد نوزادان کم‌وزن همراه بود. دیوید ریچ و همکارانش از بخش اپیدمیولوژی در دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی نیوجرسی که این تحقیق را انجام داده‌اند می‌گویند این یافته‌ها دال بر آن است که آلودگی هوای ناشی از ترافیک یا زندگی کردن در کنار جاده‌های بزرگ ممکن است با اختلال رشد جنین ارتباط داشته باشد.این پژوهشگران همچنین دریافتند که قرار گیری به ذرات معلق در هوا در دوره انتهایی حاملگی با دو تا سه برابر افزایش خطر محدودشدن رشد جنین در میان مادران دچار جداشدگی زودرس جفت و پارگی زودرس پرده‌های جنینی نسبت به مادران بدون چنین عوارضی همراه است. این یافته‌ها در نسخه آنلاین Journal of Epidemiology and Community Health منتشر شده است.پژوهشگران می‌گویند روشن نیست که چرا آلودگی هوا بر رشد جنین اثر می‌‌گذارد. آنها یادآور شدند که پژوهش‌های قبلی نشان داده بود که آلودگی هوا ممکن است فعالیت سلولی و میزان اکسیژن و مواد غذایی دریافتی بوسیله جنین را کاهش دهد.   
جمعه بیست و پنجم 2 1388

 

استرس های کاری و رقابت برای موفقیت شغلی باعث ایجاد تغییراتی در سطح هورمون ها شده و استروژن موجود در خون زنان توسط آندروژنی که حاوی هورمون تستسترون مردانه است جایگزین می گردد.
به گزارش گروه ترجمه سلامت نیوز،مشاغل پر استرس برای سلامت افراد بسیار مضر است زیرا باعث افزایش فشار خون ، ایجاد اختلال در خواب و دردسر در روابط می شود. اما مطالعات نشان می دهد که این مشکلا ت به این جا خاتمه نمی یابد و باید اعتراف کرد که مشاغل پر استرس بر قدرت و توان باروری زنان نیز تاثیر سوء خواهد داشت. استرس های کاری و رقابت برای موفقیت شغلی باعث ایجاد تغییراتی در سطح هورمون ها شده و استروژن موجود در خون زنان توسط آندروژنی که حاوی هورمون تستسترون مردانه است جایگزین می گردد. این هورمون مردان با ایجاد قدرت بیشتر، استقامت و تحمل و حس رقابت در ارتباط است. به طور کلی افزایش سطح اندروژن با ایجاد هیکل  و کاهش قدرت باروری همراه است.
از طرفی مطالعه ای در سال 2004 ثابت کرده است که زنان دارای هیکلی مشابه ساعت شنی دارای سطحی از هورمون تولید مثلی به نام استرادیول می باشند که مقدار آن 30 درصد بیشتر از زنان دارای هیکل پر انحنا می باشد و احتمال باروری در این زنان 3 برابر بیشتر است. اندروژنی که باعث ایجاد قدرت در زنان هنگام کار می شود باعث تجمع چربی ها در ناحیه کمر آنها نیز می شود که همین مسئله سطح استروژن خون را پایین خواهد آورد. از طرفی ثابت شده است که استرس های شغلی باعث کاهش دو هورمون اساسی و موثر در
  تخمک گذاری می شود و زنان دارای شغل های پر استرس بیشتر در معرض خطر خواهند بود. در هر حال گفته شده که ورزش ، تغذیه مناسب  و خوب و گذر زمانی در کنار دوستان و خانواده روش هایی است که می تواند تعادل و توازنی در این زندگی پرجنجال ایجاد کند.

چهارشنبه بیست و سوم 2 1388

 

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، این پژوهشگران معتقدند که موی زنان مبتلا به سرطان سینه با موی به دست آمده از زنان سالم فرق می‌کند.

به گفته این متخصصان که شرح تلاش‌هایشان در مجله بین‌المللی سرطان به چاپ رسیده آمده است، هنگامی که مو در معرض اشعه ایکس قرار می‌گیرد، اشعه به وسیله کراتین آلفا که مو را تشکیل می‌دهد با الگویی خاص منکسر می‌شود.

دکتر گری کورینو و دکتر پیتر فرنچ از موسسه فرمیسکن در سیدنی این تکنیک را به منظور بررسی نمونه به دست آمده از موی 13 بیمار مبتلا به سرطان و 20 فرد سالم به کار بردند.

نمونه مو تا آن جا که امکان داشت نزدیک به پوست برداشته شد تا نمونه‌های به دست آمده از تازه‌ترین موی رشد کرده باشند.

پژوهشگران توانستند با موفقیت، الگوی انکسار اشعه
x کراتین آلفای پایه را در هر نمونه مو ترسیم کنند.
موی به دست آمده از بیماران مبتلا به سرطان سینه تنها با یک تفاوت، همان ویژگی‌های موی سالم را داشت. این تفاوت با ویژگی جدیدی انطباق داشت و حلقه کم نور متمایزی را در برداشت.

پژوهشگران یک تکه مو را که 6 ماه رشد کرده و به دنبال شیمی درمانی بیمار ریخته بود، بررسی کردند. انکسار اشعه
 x در سه نقطه مو، شواهد روشنی از حلقه را در دورترین محل نسبت به ریشه مو، حلقه ضعیفی را در نقطه میانی و عدم وجود حلقه را در نزدیک ریشه نشان داد.

کورینو و فرنچ می‌گویند: به نظر می رسد که کاهش تدریجی شدت حلقه با دوره درمان بیمار مرتبط باشد و احتمالاً نشان از ریشه کن شدن سرطان در نتیجه درمان است.

آنها اظهار کردند که این حلقه ممکن است نشان از ممزوج شدن ماده چربی خارجی با فیبر در اثر وجود تومور باشد. هم چنین ممکن است نشان از این واقعیت باشد که بیماری به نحوی فولیکول‌های مو را مبتلا کرده است.

دانشمندان به این نتیجه رسیدند که به منظور تأیید صحت این روش به عنوان یک آزمون تشخیصی برای سرطان سینه انجام آزمایشات بیشتری لازم است
 

 

دسته ها : سرطان سینه
دوشنبه بیست و یکم 2 1388

تحقیقات ثابت کرده است که فقط دو مشت گردو در روز کافی است تا امکان بروز سرطان سینه را کاهش دهد و اگر مبتلا به سرطان سینه هستید ، خوردن این گیاه، رشد تومور را متوقف و یا محدودتر می کند.
به گزارش گروه ترجمه سلامت نیوز،فتو استرول موجود در گردو ،رسپتورهای استروژن را محدود و بلوکه می سازد و بنابر این انتظار می رود که رشد تومور سینه را متوقف نماید. زیرا استروژن رشد بعضی از تومورهای سینه را تشدید می کند.
آیا گردو به مقدار زیاد مصرف شود یا نه؟ محققان معتقدند که گردو به عنوان بخش سالمی از رژیم غذایی روزانه نه تنها مانع از بروز سرطان سینه می شود بلکه برای پیشگیری از دیابت و بیماری های قلبی نیز مفید است. التبه باید گفت تاثیر و یافته ای که اکنون حاصل شده است با تکیه بر آزمایشات انجام شده روی حیوانات به دست آمده است و بی تردید باید اذعان کرد که تحقیقات بیشتری لازم است تا ثابت کند همین تاثیر در رابطه با انسان نیز صادق است. به عنوان مثال طی مطالعه ای انجام شده روی حیوانات اعلام شده بود که بتاکاروتن باعث از بین رفتن سرطان ریه می شود ، اما زمانی که مطالعه اساسی روی انسان انجام گرفت ثابت شد که دادن این ماده به مصرف کنندگان سیگار باعث بدتر شدن سرطان ریه در آنها می شود.
گردو می تواند رشد تومور سینه را تا 9 سال به تعویق اندازد.
طی همین مطالعه اعلام شد که سرعت رشد سرطان سینه با مصرف گردو 50% کاهش می یابد. یعنی رشد و توسعه تومور در موش های آزمایشگاهی حداقل 3 هفته به تاخیر می افتد که این زمان برای انسان 9 سال رقم زده شده است

دسته ها : سرطان سینه
دوشنبه جهاردهم 2 1388
X