دسته
گوناگون
مامایی
پزشکی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 148947
تعداد نوشته ها : 41
تعداد نظرات : 15
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي
نتایج یک بررسی نشان می‌دهد استفاده از طب سوزنی هیچ تأثیری بر کاهش درد زایمان ندارد اما در افزایش آرامش مادر قبل از زایمان موثر است.به گزارش ایسنا، منطقه علوم پزشکی تهران، ترس از درد هنگام زایمان موجب افزایش بی رویه سزارین شده به نحوی که 22 درصد سزارین‌ها به علت ترس از زایمان انجام می‌شود.به دلیل عوارض متعدد داروهای کاهش درد بر روی مادر و جنین، مادران تمایل به استفاده از روشهای غیر دارویی دارند که یکی از این روش‌های غیر دارویی طب سوزنی است.نتایج این پژوهش نشان می‌دهد بین میانگین شدت درد هر دو گروه، اختلاف آماری دیده نشد.هم‌چنین بر اثر روش طب سوزنی طی دوره هیچ عارضه‌ای برای مادران پیش نیامد.یافته‌های نهایی بررسی حاکی است طب سوزنی تأثیری بر درد زایمان گروه مورد نداشت اما بر آرامش مادر در یک ساعت پس از طب سوزنی موثر بود.


اگر زنان در مورد فرآیند زایمان، روش‌های بی دردی و کاهش اضطراب آموزش ببینند آمار سزارین و به تبع آن عوارض این نوع زایمان کاهش می‌یابد.محققان این طرح امیدوارند با استفاده از افزایش نقاط طب سوزنی به نتایج بهتری در کاهش درد زایمان دست یابند.
پژوهشگران هشدار دادند: میزان بالای انسولین در بدن خطر بروز سرطان سینه را افزایش می‌دهد.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، به گفته متخصصان؛ زنانی که میزان انسولین در بدنشان زیاد است بیش از زنانی که سطح انسولین در بدنشان پایین است، مستعد ابتلا به سرطان سینه هستند.

نتایج این تحقیق در مجله انستیتو ملی سرطان در آمریکا منتشر شده است.

در این مطالعات، پژوهشگران کالج پزشکی آلبرت انیشتن در نیویورک سی تی، میزان انسولین را در 835 زن مبتلا به سرطان سینه و 816 زن سالم در مرکز برنامه سلامت زنان مورد آزمایش و مقایسه قرار دادند.

نتایج بررسی‌ها نشان داد: در زنانی که میزان انسولین در بالاترین سطح است خطر ابتلا به سرطان سینه تا 5/1 برابر افزایش می‌یابد.

همچنین انجمن سرطان آمریکا اعلام کرده است که در مطالعات آزمایشگاهی انسولین محرک رشد سلولهای سینه است و اضافه وزن بعنوان یک فاکتور پرخطر برای بروز سرطان سینه شناخته شده است.
دسته ها : سرطان سینه
يکشنبه سیم 1 1388

یافته های محققان نشان می دهد: مصرف فلوراید بالا همراه با آب آشامیدنی، موجب نقص در تکامل هوشی کودکان می شود.

به گزارش سرویس علمی پژوهشی ایسنا - منطقه علوم پزشکی تهران: این بررسی توسط گروهی از اعضای مرکز تحقیقات دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران با هدف بررسی تاثیر میزان بالای فلوراید آب آشامیدنی بر هوش کودکان انجام گرفته است.

در این مطالعه که به روش مقطعی صورت گرفت، بهره هوشی 41 کودک که از آب آشامیدنی با فلوراید 4/0 میلی گرم استفاده می کردند اندازگیری شد و تاریخچه بیماری سیستم عصبی مرکزی، سابقه ضربه سر، وزن تولد، سن و جنس کودکان و اطلاعات مربوط به وضعیت خانوادگی با استفاده از پرسشنامه ای که توسط والدین کودکان کامل گردید و مورد ارزیابی قرار گرفت.

نتایج نهایی این مطالعه نشان می دهد: که میانگین بهره هوشی در مکانهایی که کودکان فلوراید بییشتری همراه با آب آشامیدنی استفاده می کردند نسبت به کودکانی که از آب آشامیدنی با فلوراید پایین استفاده می کردند به صورت معنی داری کمتر بود.

محققان کانادایی دریافتند نوزادانی که هنگام تولد کاهش وزن دارند بیشتر از دیگران مستعد ابتلا به افسردگی در سال‌های بعدی زندگی‌شان هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه خوزستان، رییس دانشکده‌ بهداشت عمومی آلبرتا در ادمونتن و محققان دانشگاه کمتبریج و کالج لندن - دریافتند وزن نوزاد در هنگام تولد می‌تواند سلامت ذهن او را تحت تاثیر قرار داده و زمینه‌ ابتلا به افسردگی را در او ایجاد کند.

محققان برای پیدا کردن علل افسردگی و استرس بعد از بررسی دقیق 4600 فرد 40 ساله متولد سال 1946 در انگلستان دریافتند کاهش وزن هنگام تولد با افسردگی این نوزادان هنگامی که بالغ می‌شوند ارتباط دارد.

دانشمندان تاکید می‌کنند وزن پایین هنگام تولد به خودی خود علت این مساله نیست و بیشتر شرایطی که زمینه کاهش وزن را در نوزاد ایجاد می‌کند مساله‌ساز است.

وزن پایین اغلب نتیجه‌ استرس و فشاری است که جنین در رحم مادر تجربه می‌کند. یعنی وقتی مادری مضطرب است جریان خون در رحم محدود می‌شود و در نتیجه مواد مغذی کافی به کودک نمی‌رسد. به همین دلیل، تعداد زیادی از نوزادانی که چنین وضعیتی را تجربه می‌کنند هنگام تولد وزنشان کم است.

یافته‌های این تحقیق در مجله‌
Biological Psychiatry به چاپ رسیده است

جمعه بیست و هشتم 1 1388

 

ضربان قلب ماما، ترنم آهنگ زیبایی است که به مادر مهر مادری می بخشد و به نوزاد دنیایی جدید با همه زیبایی هایش هدیه می دهد. آنان فرشتگان ایثارگری هستند که نبض حیات را با دست های پرتوان خود در دامان مادر به امانت می نهند.
    نوشته اند که اولین بار در یونان باستان، پرستش الهه مادر سرمنشا نامگذاری روزی به عنوان روز مادر بوده است سپس در قرن هفدهم در انگلستان و بعد در آمریکا و... و اکنون در سراسر جهان، این روز گرامی داشته می شود و در کنار آن در اکثر کشورها ازجمله در ایران، پنجم ماه مه، برابر با 15 اردیبهشت ماه برای گرامیداشت روز جهانی ماما درنظر گرفته شده است.این روز را به همه ماماها و دانشجویان مامایی  که برای نجات حیات دو انسان همواره می کوشند ؛تبریک می گویم و برای همه آنها آرزوی موفقیت دارم. 

 flower bed by * Yumi *.

 

پنج شنبه بیست و هفتم 1 1388

 

به همت پژوهشگران جهاددانشگاهی و برای نخستین بار در کشور صورت گرفت؛ تولید و انتقال جنین‌های حاوی ژن تولید داروی درمان سکته قلبی (tPA)  به همت محققان پژوهشکده رویان جهاددانشگاهی، جمهوری اسلامی ایران به زمره معدود کشورهای صاحب فناوری تولید جنین‌های تراریخته (ترانس ژنتیک) با هدف تولید داروهای نوترکیب پیوست.  به گزارش آنا، داروی tPA در حال حاضر بهترین داروی درمان و نیز پیشگیری سکته قلبی محسوب می‌شود که به علت قیمت فوق العاده بالا ، استفاده عمومی آن امکان‌پذیر نیست و تحقق این فناوری، کشور را یک گام دیگر به هدف نهایی تولید فراوان و ارزان قیمت داروهای پروتئینی خاص از طریق فرآورده شیر دام‌های تراریخت نزدیک می‌کند.  به گفته پژوهشگران جهاددانشگاهی در صورت وقوع سکته قلبی و تزریق سریع این دارو، امید به بهبودی بیمار به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد و علاوه بر بهبودی سریع بیماری، عوارض جانبی سکته مانند ناکارآمدی قلب که از علل اصلی مرگ و میر به دنبال سکته است، برطرف می‌گردد.  براساس این گزارش، این پروژه بزرگ ملی ، با تکیه بر توانمندی داخلی و در6 مرحله شامل شناسایی، استخراج و تولید انبوه ژن مولد داروی tPA از سلول‌های انسان، ساخت واریانت این دارو از طریق فرایندهای پیچیده مهندسی ژنتیک ، طراحی و انتقال ژن tPA به درون حامل مناسب جهت تولید رده سلول‌های تراریخت حیوانی، خالص‌سازی چندین رده از سلول‌های حاوی ژن tPA در گاو، تحقق روش نوین شبیه‌سازی جهت تولید بهینه جنین‌های تراریخته و انتقال موفقیت آمیز اولین رده جنین‌های تراریخته حاوی ژن tPA به دام‌های گیرنده در پژوهشکده رویان جهاددانشگاهی اجرا شد.  این گزارش حاکی است، محققان پژوهشکده رویان جهاددانشگاهی که پیش از این موفق به شبیه‌سازی نخستین گوسفند شبیه سازی شده خاورمیانه و ایران "رویانا" شده بودند، با توجه به اینکه بهترین رهیافت تولید داروی نوترکیب tPA، تولید آن از طریق فرآورده شیر دام‌هایی نظیر گاو یا بز به شمار می‌آید با همکاری مجتمع دامپروری فوکا (وابسته به سازمان تامین اجتماعی) پروژه دیگری را نیز به صورت عملیاتی تحت عنوان «ارتقاء پتانسیل شیرواری صنعت دامپروری کشور» اجرا کردند که منجر به تولید نخستین گوساله‌های حاصل از لقاح آزمایشگاهی و نیز ایجاد چندین مورد آبستنی موفق حاصل از شبیه‌سازی گاوهای نژاد برتر کشور شده است .  گفتنی است ، در حال حاضر محققان پژوهشکده رویان جهاددانشگاهی توانسته‌اند با تلفیق فناوری‌های یاد شده، مراحل تولید و انتقال اولین جنین‌های تراریخته حاوی ژن تولید داروی tPA را با موفقیت پشت سر بگذارند که امید است با اجرای این پروژه در ابعاد وسیع به زودی شاهد تولد نخستین گاو تراریخته با توان تولید داروی tPA در شیر این گاو باشیم .  لازم به ذکر است، صفت تراریخته برای موجودات زنده‌ای به کار می‌رود که با دستکاری‌های ژنتیکی به وجود می‌آیند.

·
       
بر اساس تحقیقات انجام شده مادرانی که داروهای مختلف بویژه ضدبارداری را مصرف کرده و به یکباره آن را قطع می کنند بیش از سایر افراد مستعد تولد فرزندان مبتلا به عقب مانده ذهنی (سندرم داون) هستند. به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از ایرنا ، دکتر غلامعلی افروز ( روانپزشک و برنده جایزه ویژه ۲۰۰۸ سازمان جهانی بهداشت ) در درباره نتایج تحقیق خود با عنوان “بررسی ویژگیهای زیستی، شناختی، روانی و اجتماعی بچه های داون” که در نشست سازمان جهانی بهداشت ارایه شد، اظهارداشت: این تحقیق نشان می دهد احتمال تولد فرزند مبتلا به عقب مانده ذهنی در والدینی که RH هر دو منفی است، وجود دارد که البته بررسیها در این زمینه همچنان وجود دارد .وی اظهار داشت: همچنین نتایج این تحقیقات حاکیست که شرایط روانشناختی پدر و مادر در زمینه برقراری ارتباط زناشویی قوی از عوامل بسیار مهم در پیشگیری از تولد این فرزندان است زیرا سردمزاجی و نارضایتی در برقراری ارتباط زناشویی می تواند زمینه ساز اختلالات کروموزومی و تولد کودکان مبتلا به عقب مانده ذهنی شود.به گفته افروز، از دیگر نتایج بدست آمده، این است که با توجه به اینکه در سه ماهه دوم بارداری به دلیل آنکه در ۱۶هفتگی روح در جنین دمیده می شود، شنوایی و رشد هوشی او آغاز شده و بیش از سه برابر بزرگسالان نیاز به اکسیژن دارد و اگر این دوره با فصل زمستان تداخل کند (کمبود اکسیژن، انرژی خورشید، درصد ویتامین e, k کاهش یافته)، میزان افسردگی مادر، خستگی روانی افزایش می یابد در صورتی که در تابستان که وفور ویتامین هاست امکان بروز چنین مشکلاتی در جنین و ابتلای وی به این بیماری کمتر می شود.وی افزود: کودکان عقب مانده ذهنی بزرگترین گروه کودکان استثنایی با علایم بالینی شامل چشمهای مورب و گردن کوتاه هستند که مجامع مختلف علمی برای کسب اطلاعات بیشتر و یافته های جدید در مورد این گروه، جوایزی را به دانشمندان اهدا می کنند.افروز ادامه داد: کودکان داون که تحت عنوان منگول نامیده می شوند به جای ۴۶ کروموزوم دارای ۴۷ کروموزوم هستند این بیماران در گذشته بیش از ۱۰تا ۱۲سال عمر نمی کردند اما در حال حاضر با افزایش دامنه عمرشان از ۵۰ تا ۶۰ سال، میزان سقط جنین پیش از تولد آنها نیز کم شده است.
چهارشنبه بیست و ششم 1 1388

تغذیه با شیر مادر

 

پژوهشگران می‌گویند کودکانی که از شیر مـادر تـغـذیـه می‌کنند، ریه‌های قوی‌تری دارند. براساس این تـحـقـیـق؛ تـقـلای فـیـزیـکـی بـرای شـیـر خوردن باعث تقویت ریه‌های کودک می‌شود.
دانـشـمـنـدان انـگلیسی و آمریکایی با مطالعه روی گروهی از کودکان ۱۰ ساله دریافته‌اند؛ آن دسته از کودکانی که مدت ۴ ماه از شیر مادر تغذیه می‌کنند، عملکرد ریه‌هایشان بهتر است.
مـحـقـقــان مــی‌گــویـنـد؛ بـا تـوجـه بـه ایـن‌کـه تـلاش‌هـای بـدنـی مختلف و نیز طول دوره مکیدن سینه مادر تا حدودی در این تاثیر مـثـبـــت نـقــش دارد لــذا بــا الـهــام از آن مــی‌تــوان تـغـیـیــراتــی را در شیشه‌های شیر ایجاد کرد که از این تاثیر تقلید کنند.
هـیـچ‌کس منکر آن نیست که شیر مادر بهترین انتخاب برای یــک کــودک اســت امــا مــی‌تــوان ایــن امـکــان را فــراهــم کــرد کــه شـیـشـه‌های شیر با خاصیتی مشابه برای زنانی که نمی‌توانند به فـرزنـدانـشان شیر دهند، طراحی و تولید شود.
درعین حال طی مـطـالـعات قبلی نیز معلوم شده بود که مواد شیمیایی موجود در شیر مادر می‌تواند تاثیر حفاظتی در برابر آسم داشته باشد.

چهارشنبه بیست و ششم 1 1388
هرچند تأثیر تغذیه مادر بر روی سلامت جنین از پیش ثابت شده بود اما مطالعات جدید اخبار تازه‌تری را در این زمینه در اختیار محققان قرار داده است. تحقیقات نشان می‌دهد که مواد مصرفی در صبحانه می‌تواند حتی بر روی جنسیت جنین نیز تأثیر بگذارد. همه ما می‌دانیم که صبحانه یکی از مهم‌ترین وعده‌های غذایی در روز است،اما به تازگی دانشمندان در حال مطالعه تأثیر مواد غذایی مصرف شده در این وعده غذایی بر روی جنسیت جنین هستند.
به گزارش
 خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از  (healthnews.com) ،  نتایج مطالعاتی که اخیراً بر روی زنان باردار صورت گرفته نشان می‌دهد زنانی که در صبحانه از رژیم‌های غذایی محتوی غلات استفاده می‌کنند فرزندان پسر بیشتری به دنیا می‌آورند، در مقابل نوزادان زنانی که صبحانه نمی‌خورند بیشتر دختر هستند. همچنین این تحقیقات نشان داد که مادرانی که در طول روز بیش از حد معمول مواد غذایی کالری‌دار می‌خورند نوزاد پسر به دنیا می‌آوردند. پیش از شروع این تحقیقات، تأثیر تغذیه مادر در جنسیت نوزاد قبل از نخستین ماه‌های بارداری اثبات شده بود اما با این حال دانشمندان متذکر شده‌اند که نحوه انتخاب تعیین جنسیت نوزاد انسان همانند حیوانات است. در این میان گونه‌های ماده حیوانات مختلف که از وضع تغذیه بهتری برخورداند، نر و آن دسته که مواد غذایی کافی در محیطشان نبود ماده به دنیا می‌آورند. دکتر فیونا متیوز محقق این پروژه درباره فواید نتایج این تحقیقات می‌گوید: «به جز اطلاع از جنسیت نوزاد این تحقیقات به ما کمک کرده است تا علت کاهش ظریف جمعیت نوزادان پسر در کشورهای صنعتی مانند ایالات متحده آمریکا را درک کنیم».
متیوز در ادامه می‌گوید: «کسی منکر اپیدمی چاقی در این کشورها نیست اما رژیم‌های غذایی نیز بسیار متداول شده و عادات غذایی نامناسب و غیر پایدار در میان مادران جوان بسیار رواج یافته است. به همین دلیل هر روزه افراد بیشتری از خوردن صبحانه انصراف می‌دهند. داده‌های به‌دست آمده نشان می‌‌دهد که هر چند رعایت این موارد نقش کوچکی را بر عهده دارد اما تأثیر قابل توجهی در کاهش جمعیت مردان دارد.در این تحقیقات
۷۴۰ زن انگلیسی که اولین بارداری خود را پشت سر می‌گذارند و آگاهی‌ای از جنسیت جنین خود ندارند مورد بررسی قرار گرفتند. هیچکدام از این زنان بیماری خاصی نداشته، چاق نبوده و همگی از نژاد سفید پوست هند و اروپا بودند. به این مادران رژیم غذایی کامل اما آزادانه طی مرحله اول تست بارداری و در طول این دوران داده شده بود.
همچنین از آنها خواسته شده بود تا یک هفته مانده به ماه چهارم بارداری لیست کامل و جامعی از تمام وعده‌های غذایی روزانه شان تهیه کنند و تمام عادات غذائیشان را در یک سال قبل از آغاز بارداری به یاد بیاورند. بعد از جمع‌آوری داده‌ها محققان متوجه شدند زنانی که پیش از شروع ماه‌های نخستین بارداری رژیم غذایی پر کالری‌ای مصرف می‌کردند نوزاد پسر به دنیا می‌آوردند.
۵۶ درصد از پسران متولد شده در مقابل ۴۵ درصد زنانی قرار می‌گیرند که کالری کمتری پیش از بارداری مصرف کرده‌اند. دکتر متیوز در این باره می‌گوید: «۵۹ درصد از مادرانی که در گزارشات خود از مصرف وعده‌های حاوی غلات استفاده می‌کنند، پسر به دنیا می‌آورند که در مقابل ۴۳ درصد از زنانی قرار داده‌اند که گفته‌اند اصلاً یا به ندرت صبحانه نمی‌خورند».در کنار رژیم‌های پرکالری قبل از آغاز بارداری، داشتن رژیم‌های متنوع و با کیفیت بالا که شامل انواع مواد مغذی مانند پتاسیم‌هاست، احتمال به دنیا آوردن نوزاد پسر افزایش می‌یابد.
البته به گفته متیوز هنوز مشخص نیست که تفاوت جنسیت به کدام دسته از مواد غذایی مواد معدنی یا کالری‌ها بستگی دارد. متیوز می‌گوید: «مادران نوزادان پسر که
۳۰۰ میلی‌گرم بیشتر پتاسیم مصرف می‌کنند و ۱۸۰ واحد کالری در روز بیش از مادران نوزادان دختر مصرف می‌کنند. این میزان کالری و پتاسیم معادل خوردن یک موز کامل است.سوال اینجا است که آیا مادرانی که خواهان نوزادان دختر هستند باید وعده کامل و تأثیرگذاری مانند صبحانه را کنار بگذارند تا میزان کالری مصرفیشان را کنترل کنند.
الیسا زید سخنگوی انجمن رژیم غذایی ایالات متحده در پاسخ به این سوال می‌گوید: «مطلقا نه. مواد غذایی صبحانه به‌ویژه غلات بهترین منبع برای تأمین منابعی مانند فولیک اسید هستند که این مواد معدنی برای ماه‌های نخست بارداری ضروری هستند و مانع از عوارض بارداری می‌شوند. تمام غلات مصرفی در صبحانه شامل فولیک اسید هستند و پرتقال نیز دارای این ماده معدنی هست که اگر از صبحانه حذف شوند تأمین فولیک اسید بدن با مشکل مواجه می‌شود». زید همچنین در توضیح بهترین رژیم غذایی قبل از بارداری می‌گوید: «داشتن یک رژیم غذایی متعادل قبل از حاملگی و در دوران بارداری یکی از بهترین کارهایی است که زنان می‌توانند برای صحت از اطمینان بارداری سالم و ایمن داشته باشند. داشتن این رژیم به معنای خوردن منظم و آزادانه وعده‌های غذا، مصرف سبزیجات و میوه‌های تازه به مقدار زیاد ،مواد غذایی سرشار از فولیک اسید مانند برنج در کنارمواد مغذی است. همچنین زنان باردار باید از خوردن نوشیدنی‌های الکلی پرهیز نمایند».
  
چهارشنبه بیست و ششم 1 1388
پژوهشگران انگلیسی اعلام کردند: خطر بروز افسردگی زایمان در مادران بسیار جوان بیشتر است .به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، این پژوهشگران می‌گویند، زنانی که در سنین نوجوانی یا در اوایل ۲۰ سالگی باردار می‌شوند، بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی در دوران حاملگی هستند.این تحقیق ۱۱ ساله روی ۱۷۶ خانواده نشان داد؛ کودکانی هم که از زنان کم سن و سال یعنی مادران ۱۶ تا ۲۲ سال متولد می‌شوند، بیشتر با مشکلات احساسی مواجه هستند و میانگین ضریب هوشی آنها نیز نسبت به سایر همسالانشان پایین‌تر است.این پژوهشگران در کنفرانس انجمن روانشناسی انگلیس اعلام کردند که مادران جوان به حمایتهای بیشتری نیازمند هستند.دولت انگلیس نیز اعلام کرد که حمایت‌های اضافی برای والدین آسیب پذیر ارائه کرده است.در طول این تحقیقات مادران و کودکان آنها تحت آزمایشات روانشناسی و تست هوش قرار گرفتند. مادران خانواده‌های تحت مطالعه به سه گروه ۱۶ تا ۱۹ سال، ۲۰ تا ۲۲ سال و ۲۳ تا ۳۸ سال تقسیم شدند.محققان دریافتند؛ درصد ابتلا به افسردگی در سه گروه فوق به ترتیب ۹/۴۱، ۷/۳۵ و ۱۸ درصد است. یعنی بیشترین نرخ بروز افسردگی مربوط به مادران گروه سنی ۱۶ تا ۱۹ سال است .
شنبه بیست و دوم 1 1388
X